Rideterapeut i Røsnæs skove hos skolen for rideterapi

Rideterapeuter som er uddannet og får supervision af Skole For Rideterapi

Opdateret liste over Rideterapeuter som er uddannet og får supervision af Skole For Rideterapi. Rideterapeuterne er opdelt efter alfabetisk rækkefølge A til G, H til N, P til U og V til Å.

Rideterapeuter A-G


Ardis Ride- og traumeterapi v/Simone Cecilie Tinndahn

Lerskovvej 61, 4652 Hårlev

Mail: tinndahn@gmail.com

Tlf: 53 37 53 44


DankBar v/Kira Sørensen

Akacielunden 15, 4000 Roskilde

Mail: kiraerenheks@gmail.com


Didde Løvendal Løvenborg

Ågårdsvej 2 Ørslev 4200 Slagelse

Mail: diddell@gmail.com

Tlf: 61 30 45 15


Dorte Kongstad Dinesen

Skovmarksvej 4, 4100 Ringsted

Mail: dk.dinesen@skovmarksvej.dk

Tlf: 40 74 42 94


Egelyst Rideterapi, Therese Bjørnkjær

Vordingborgvej 573, 4683 Rønnede

Mail: egelyst@egelyst.com

Tlf: 26 70 52 81


Gandrup Skovgaard Rideterapi

v/Lene Gandrup Skovgaard, Hallevej 1, 8740 Brædstrup.

Mail: gandrup.skovgaard@outlook.dk

Tlf: 22 52 09 27

Rideterapeuter H-N


Holdbar Hest

v/Gitte Larsen Fjendstrupvej 25, 4850 Stubbekøbing

Mail: Gittebert@hotmail.com

Tlf: 61 78 07 48


Rideterapeuter Holmstrupgård

Anne Hove, Sygeplejerske, psykoterapeut og rideterapeut

Mail: Annho@rm.dk

tlf. 24 67 22 80

Anneli Juul Simonsen, Fysioterapeut og rideterapeut, Mail:

Anlsim@rm.dk

tlf. 21 13 14 77

Holmstrupgårdvej 39, 8220 Brabrand


Hyttesletternes Islandsheste

Håkon og Charlotte Rask, Hyllestedvejen 2, 3630 Jægerspris

Mail: info@hyllesletterne.dk

Tlf: 29 70 21 45


Kirsten Johnsen

Vollerupvej 23, 4200 Slagelse

Mail: kirio@slagelse.dk

Tlf: 20 67 30 13


Kicki Taul

Esby Strandvej 3, 8420 Knebel

Mail: kicki.taul@gmail.com

Tlf: 61 65 62 69


Lærkehøj ungheste og rideterapi v/LoneHøst

Agri Baunehøjvej 6, 8420 Knebel

Mail: lonehoest@gmail.com

Tlf: 61 29 52 08


Lærkeseje Rideterapi v/Vivica Lundmann

Hillested Møllevej 184, 4930 Maribo

Mail: vlundmann@gmail.com

Tlf: 20 77 60 03


Maria Elmkvist Sørensen 

4400 Kalundborg

Mail: mariaelmkvists@gmail.com

Tlf: 50 44 69 29


Marie Havn

Mail: marie.havn@outlook.dk

Tlf: 25 77 04 80


Maria Louise Nielsen

Vassingerødvej 93 c, 3540 Lynge

Mail: nielsenmarialouise@yahoo.dk

Tlf: 26 46 19 37


Merja Leinonen

Bjergbakkevej 188, 2600 Glostrup

Mail: merja.leinonen@gmail.com

Tlf: 42 22 32 66


Mette Cleemann, Rideterapeut & speciallærer

Karetmagertoften 128, 8270 Højbjerg

Mail: mettecleemann@hotmail.com

Tlf: 20 81 24 08


Mette Fonsø, psykolog (cand.psych) og rideterapeut. Medlem af HAVOL Heste Assisteret Vækst OLæring

Mail: mettefon@hotmail.com

4653 Karise

Tlf: 29 88 02 04


Reg. Psykoteraeut & Rideterapi Nina Schiøtz.

Reg. Psykoteraeut & Rideterapi Nina Schiøtz. Psykologisk klinik, Odsherred, Holtevej 18, 4571 Grevinge

Mail: nina@nins.dk

Tlf: 26 70 36 70

Rideterapeuter P-U


Psykolog for livet v/Psykolog Evita Karlsen

Tangevej 6D, 6760 Ribe

Mail: evitak@protonmail.com

Tlf: 26 70 36 70


Ruth á Plógv

Sóljuteigur 10, 360 Sandavágur, Færøerne

Mail: ruth.a.plogv@gmail.com


Smedsminde Rideterapi

Susanne Smed

Hadsundvej 10, Astrup, 9510 Arden

Mail: sussmed@mail.dk

Tlf: 21 22 38 22


Stald Akur v/Louise Mølbak

Fruerskovvej 4, 4390 Vipperød

Mail: akur@akur.dk

Tlf: 30 56 06 31


Stald Balle v/Helle Rohde

Obstrupvej 61, 8320 Mårslet†

Mail: helle@staldballe.dk

Tlf: 40 34 44 10


Stald Toftedal v/Susanne Dannaher

Toftevænget 80, 5700 Svendborg

Mail: susannedannaher@gmail.com

Tlf: 24 42 00 45


Strandgaardens rideterapi

Hjørdis Schou, Urhøjvej 28, 4480 St. Fuglede.

Mail: strandgaardensrideterapi@gmail.com

Tlf: 24 91 96 36


Søtofte Natur og Rideterapi v/Henriette Petersen

Allindemaglevej 115 – Søtofte, 4100 Ringsted

Mail: Soetofterideterapi@gmail.com

Tlf: 28 96 65 97

Søtofte Natur og Rideterapi v/Henriette Petersen

Tine Schødts. Pædagog og Rideterapuet

Mail: tineschodts@gmail.com

Tlf: 30 36 92 71

Rideterapeuter V-Å


Vicky Jørgensen, Socialpædagog og Rideterapeut på Glim Refugium

Mail: skovvej36@gmail.com

Tlf: 30 59 74 21