Heste der benyttes tillidsøvelser, sidebevægelser, longering, håndhesteridning og horsemanship

Bliv Rideterapeut. Vores uddannelse med certifikat

Samværet med hesten en meget vigtig komponent i at blive rideterapeut, da de giver os en mulighed for forening, med os selv på et dybere plan, og med vores omgivelser.

Vi har glemt, hvor væsentlig en del vi er af den omgivende natur. Vi underkender dermed naturen og dermed det fineste i os selv. Når vi svigter naturen, svigter vi os selv og bliver sårbare og udsatte.

Vi kan komme til at lave en kunstig adskillelse mellem to verdener, der er dybt forbundne. Hestene hjælper os med at åbne, sanse og mærke hvad der sker i naturen omkring os. Det giver balance, samhørighed, visdom og kærlighed som alle er nødvendige for at blive rideterapeut.

Mindfulness i Rideterapeut uddannelsen

 • Under uddannelsen vil vi arbejde med netop at kunne åbne os og være til stede. Det hedder bevidst nærvær (Mindfulness). Her er tale om at udvikle en evne, vi som mennesker alle har.

 • Samværet med hesten giver os mulighed for Mindfulness og dermed forening med os selv på et dybere plan, og med vores omgivelser
 • Hesten understøtter og hjælper os i dette arbejde. Hesten fortæller os, når vi har en oprigtig kontakt med os selv og den, eller når vi bevæger os ud af et sidespor.

Selvudvikling som del af uddannelsen

Vi ønsker at indføre jer i, opleve sammen med jer, give jer værktøjer til, at komme ind i naturen på en nærværende måde. Det giver mulighed for at udvide oplevelsen af hesteverdenen og give jer mulighed for at koble jeres allerede professionelle erfaring og uddannelse sammen med en form for behandling med og i naturen, med hesten som kær kollega.

Der er en del selvudvikling i vores kursusforløb. Vi vil arbejde med at finde kvaliteter frem, der kan gøre nærværet muligt og meningsfuldt. Det er vigtigt at blive åben i sanseapperatet, skabe bevidshed og koble det til kontakten i det vi gør, med hesten, naturen og klienten.

Horsemanship som del af det at blive Rideterapeut

 • Der vil også være en del praktisk arbejde som forberede hesten, gøre den klar til at kunne arbejde med os og med klienter. Af praktiske øvelser indgår hestekendskab, træning i at kunne læse hestesproget og skabe forståelse for udviklingsarbejde med en hest for at blive en god terapihest.

 • Praktisk arbejde med hesten - horsemanship
 • En tryg og opmærksom hest. Vi vægter også rammer og sikkerhed højt! Det er jo levende dyr, vi har med at gøre. I det forløb vil vi også støde på ”knaster”, vi selv har, og som forhindrer os i at nå videre med vores hest. Det er også selvudvikling.

Praktisk anvendelse af teorier om terapi

Som beskrevet, findes der en del forskning og litteratur, der beskriver nervesystem, spejlneuroner, meditation etc. Den kender vi til, den er blevet en del af vores undervisning. Men vi gennemgår ikke teorierne med jer, vi henviser til dem og fortæller om, hvordan vi anvender dem, har omsat dem i praksis. Vi benytter de erfaringer, vi har gjort i anvendelsen af disse teorier. Vi tror på, at erfaret teori er det væsentligste.

Bliv Rideterapeut med modulopbygget Kursusforløb

 • Rideterapeut uddannelsen er opdelt i 3 moduler og strækker sig over cirka 6-8 måneder. Mellem hvert modul er indlagt pause så de nye færdigheder kan indarbejdes i dit daglige arbejde før næste modul begynder.

 • Moduler i uddannelsen til rideterapeut
 • Vi har beskrevet indholdet under hver enkelt modul. Modulernes indhold er vejledende og kan varierer fra hold til hold, da undervisningen tilpasses det enkelte holds deltagelse.

Oversigt over priser for eksamineret Rideterapeut med certifikat

Gennemførsel af rideterapeut uddannelsen kræver deltagelse i alle moduler. Oversigt over de enkelte moduler og hele uddannelsen:

ModulIndholdVarighed i dageAntal DelmodulerPris
1Anvendelse af rideterapi. En grundlæggende indføring i konceptet10 5 af 2 dage25.000
2Mindfulness. Lær dit eget indre rum at kende med meditativ Praksis42 af 2 dage8.000
3Rideterapeutisk hestehåndtering. Hesten som kollega i rideterapien42 af 2 dage10.000
4Eksamen1.000
Ialt3 Moduler + Eksamen189 af 2 dage44.000

Eksamineret Rideterapeut med certifikat

 • Efter gennemførsel af uddannelsen modtager du et certifikat med information om gennemførsel af rideterapeut uddannelsen. Det bliver underskrevet af de to censorer, en psykoterapeut og en rideinstruktør fra Dansk islandsheste.

 • Certifikat Rideterapeut hos skolen for rideterapi
 • Du kan nu arbejde professionelt med dine klienter med hesten som guide.

  Rideterapi Uddannelsen hos Skolen for rideterapi giver adgang til optagelse i

  Supervision hos Skolen for rideterapi som kræves af medlemmer i Rideterapeut Foreningen

Overbygning til ‘Via University College’ diplom uddannelse

De enkelte moduler i Uddannelsen til Rideterapeut hos Skolen for Rideterapi, kan bruges som overbygning til nye diplom uddannelse i rideterapi og hesteassisteret praksis hos ‘Via Universit College´. Vores hold er af mindre størrelse hvilket bevirker stor fokus på den enkelte elev.

Via University Collegue Rideterapi og hesteassisteret praksis – Diplom.